В Ъ П Р О С
от НИКОЛАЙ КАМОВ
народен представител от област Добрич
Съгласно чл. 90, ал. 1 от Конституцията на България и чл. 77, ал. 1 от ПОДНС внасям въпрос,
ОТНОСНО: Наредба № 40 на МВР от 7 януари 2008 г. за категориите данни и реда, по който се съхраняват и предоставят от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, за нуждите на националната сигурност и за разкриване на престъпления.
Уважаеми г-н министър,
Наредба № 40 на МВР от 7.01.2008 г. въвежда в българското законодателство изискванията на Директива 2006/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европа от 15 март 2006 г. /Директива 2006/24/ЕО/ за запазване на данни, създадени или обработени във връзка с предоставянето на обществено достъпни електронни съобщителни услуги или на обществени съобщителни мрежи, както и изменението на Директива 2002/58/EО. С това България изпълнява своите ангажименти за прилагане и транспониране на европейското законодателство.
Самото заглавие на наредбата, обаче, както и определяне на предметния й обхват в чл. 1 са в сериозно противоречие с текстовете на Директива 2006/24/ЕО. В Директивата изрично е предвидено, че категориите данни се събират и предоставят за целите на националната сигурност и разследване на “сериозни престъпления“. Българското законодателство използва за дефиниране на «сериозни престъпления» терминът «тежки престъпления». „Тежки престъпления» по българското наказателно право са тези, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от 5 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна /чл.93, т.7 от ДР на НК/. Наредбата на МВР в чл. 1, ал. 1, т. 1 необосновано разширява приложното поле на Директива 2006/24/ЕО като за всички видове престъпления разследващите органи ще могат да изискват достъп до лични данни. Включително и за най-маловажните престъпления. Също – и за престъпленията, извършени по непредпазливост. Нещо повече – за редица неправомерни деяния Наказателният кодекс, поради ниската степен на обществени опасност, предвижда като наказание или пробация, или административни мерки. Даже и в тези случаи, за българските граждани ще се събира и ще може да се ползва информацията, предвидена в Наредбата. Това определено излиза извън територията на защита на националната сигурност и необходимите превантивни мерки по разкриването на тежки престъпления.
Тъй като изискванията на Директивата не могат да бъдат разширявани от държавите-членки, България, чрез разширяване на приложното поле на наредбата до всички видове престъпления, директно нарушава Директива 2006/24/ЕО.
Уважаеми господин министър,
Кое наложи разширяването на приложното поле на директива 2006/24/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европа от 15 март 2006 г. в българското законодателство до всички престъпления и в този смисъл – намесата в личния живот на българските граждани?
Какви действия ще предприемете в качеството си на министър на вътрешните работи, за да се отстрани противоречието между Наредба № 40 на МВР от 7 януари 2008 г. и Директива 2006/24/ЕО?
Източник
Моля, абонирайте се за нашия бюлетин без спам 💚
[…] контрол Румен Петков ще отговаря на въпрос, зададен му от народен представител, отновно наредбата за подслушване на Интернет. Аз […]