Наредбата на МВР и Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС), изискваща мобилни и интернет оператори да предоставят данни на МВР за потребителите си, е противоконституционна и трябва поне да бъде променена, а в най-добрия случай – отменена. Около това становище са се обединили депутатите от НДСВ на заседание във вторник вечерта, научи „Дневник“ от народни представители.
Засега царистите няма да обжалват наредбата пред Върховния административен съд, а първо ще извикат на разговор вътрешния министър Румен Петков и шефа на ДАИТС Пламен Вачков. Документът така или иначе влиза в сила от следващата година, дотогава има достатъчно време да бъде обжалван, а ако никой не го направи или ако не бъде отменен, е възможно ние да се обърнем към съда, казаха царисти.
Според издадената на 7 януари наредба мобилни и интернет оператори, както и доставчици на фиксирана и IP телефония трябва да осигуряват на дирекция „Оперативно-техническа информация“ при МВР „пасивен технически достъп чрез компютърен терминал до съхраняваните от тях данни“. В случай на необходимост, свързана с националната сигурност, операторите се задължават да предоставят данните си и на службите за сигурност. Според наредбата информацията се предоставя без съдебно решение, а само след писмено искане от службите. Операторите дори трябва да запазят в тайна кой точно е поискал данните и каква информация са предоставили.
Според царистите наредбата е противоконституционна и няма начин да издържи в съда. Те отбелязаха, че конституцията разпорежда случаите на нарушаване на конституционно гарантираното право на лична неприкосновеност да бъдат регламентирани в закон, а не в нормативен акт от по-ниска степен. Те установили, че в случая основният виновник за ситуацията е парламентът, който не е уредил подробно въпроса в Закона за електронните съобщения, а го е прехвърлил към подзаконов акт, което е недопустимо по конституция.
Информацията, събирана по указания в наредбата начин, не е послужила за доказване на нито едно престъпление, казаха в сряда жълти депутати. По думите им така се създавала отлична възможност за злоупотреба с информация и лични данни в интернет пространството и за извършване на престъпления.
В началото на февруари гражданските организации „Свободен софтуер“ и „Цифрови свободи“ организираха митинг срещу наредбата. Те обявиха, че възнамеряват и да обжалват документа.
За 28 февруари е насрочен и втори протест под надслов „Не искаме пълен контрол“, като намеренията са той да бъде в цялата страна. Организациите посочват, че неоснователно е обосновано издаването на наредбата с евроизисквания, тъй като наложените мерки са много по-строги от изискванията на Брюксел.
Източник: Дневник
Абонирайте се за нашия бюлетин. (Без спам)