Всяка европейска законодателна инициатива е сложна материя. Тук събрахме всичко, което се случва на една страница, за да ви е по-лесно да го следите.

В един абзац:

Чат контрол и предложение на ЕК, която задължава приложения като iMessage,Matrix, Messenger, Signal, Threema, WhatsApp, Wire, Viber, но също и шифрована електронна поща да въведат начин за анализ на всичките ви изображенията и видеа, които пращате на приятели и семейство с цел да се разбере дали на тях няма съдържание, което може да се класифицира като сексуално посегателство над деца.

Защо сме против:

Сексуалното малтретиране и сексуалната експлоатация на деца са тежки престъпления, които могат да причинят вреди за цял живот на пострадалите. Правителствата, доставчиците на услуги и обществото като цяло предприемат важни мерки в борбата с тези престъпления. Но това не може да се прави на всяка цена. Нашите телефони и снимките на телефоните документират целия ни живот; предоставянето на правителството и на частни интереси пълен достъп до това съдържание е изключително опасно.

Но:

Зад добрата инициатива за защита на децата се крие желание за наблюдение. Дяволът е в детайлите. Вижте историята на проблема по-долу за да разберете точните аргументи към всяка нова промяна!

Тук (на английски) има страшно много документи от официални източници. В статиите по-долу също има препракти към външни източници!

17 юни 2024

В седмицата около 17 юни 2024 доста медии гръмнаха с новината, че се очаква гласуване в Съвета на Европейския съюз (Council of the European Union) по конкретни предложения по директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации (2002/58/ЕО) със заявеното намерение за “борба със сексуалните посегателства срещу деца в Интернет”. Вътре в нея дебнеше предложение, което въвежда тотално наблюдение > Продължете тук

20-27 юни 2024

Гласуването на тази точка на заседанието на COREPER беше отложено защото не събра кворум. Изпратихме запитване (812104-242/27.06.2004 и 812104-243/27/06/24) до всички институции отговорни за вземане на решението за да разберем дали България е ЗА или ПРОТИВ тоталното наблюдение предложено в текстовете.

9-19 юли 2024

Получихме отговор от МВР, че позицията им е по-скоро в подкрепа на законовата рамка. Създадохме Апел, които описва проблемите към момента и аргументите защо да се промени решението на България.

22-29 юли 2024

Материята е много сложна, за да бъде разбрана от всеки. Опитахме се да го напишем на по-лесен за разбиране стил.

Също така започнахме и кампания в медиите за да може да дадем повече гласност.

Изпратихме апела до МВР

Август 2024

Продължихме с писането на разбираем език и за шифроването от край-до-край. Това е единствената технология за гарантиране до голяма степен тайната на комуникацията, а предстои да я загубим!

1-12 септември 2024

Плановете се смениха. ЕК щеще да разглежда този проблем през декември, но Унгарското председателство на ЕС реши да го придвижи за 10 октомври.

Трябваше да се вземат мерки да бъдем чути – затова започнахме нова кампания, като включихме само един от проблемите на рамката, а именно премахване на защитата на кореспонденцията от наблюдение. Имахме широка подкрепа от медии и личности! ❤️

23-25 септември 2024

Няколко промени бяха предложени към текста за гласуване, с който се предлага сканирането да стане „преди началото на шифрирането“. Това би могло да заблуди голяма част от хората, че има мислене в правилната посока. Ние обаче не сме съгласни.

Същевременно МВР ни уведоми, че няма да промени позицията си.

26-28 септември 2024

Голям брой учени, работещи именно във сферата на законодателната промяна, написаха писмо до ЕК с аргументи защо това ново предложение е само „прах в очите“ и как то не решава нищо. Ако не вярвате на ентусиастите на „Електронна Граница България“ – повярвайте на тях.

Използвахме част от писмото им, за да изпратим нов призив до МВР, МС, МВнР и МП – структурите, които са отговорни за вземане на решение по проблема.

1 октомври, 2024

Изпратихме до медиите информация за това, че ако се приеме „чат контрол“ ще има обратен ефект. Усещането за решен проблем с правата на децата в Интернет ще доведе до фалшива сигурност и вместо да реши проблемите ще ги задълбочи.

2 октомври, 2024

към 9:30 сутринта: Имаме текста, който ще бъде предложен за подкрепа днес. В него пише, че шифрирането все пак е в опасност.

Към 12:30: Държавите — членки на ЕС, все още не са постигнали съгласие относно контрола на чата. Блокиращото малцинство в Съвета отново доведе до изваждането на въпроса от дневния ред.

3-8 октомври, 2024

Към 09:00

Обсъждането в някои страни продължава. Очаква се скоростно гласуване по темата, първо на ниво представители в COREPER, а след това и на нови министри на заседанието на съвета.

Същевременно TechCrunch излезе със статия, как Китай подсллушва критични съобщения, благодарение на подобен закон приет в САЩ преди 30 години. Защо тогава ЕС иска да разреши още повече възножности на всеки да следи нашите телефони?

Към 15:00

Чат контрол няма да бъде гласуван и тази седмица. Имаме още време да пишем на МВР с аргументите си!

Моля, абонирайте се за нашия бюлетин без спам 💚

Categorized in: