Гай Боно е възмутен от измененията, които предвиждат унищожаване на свободата, предложени в работната рамка на „Телеком пакета” и които в момента се разглеждат от Европейския парламент.
„След резолюцията на Европейския парламент от 10 април, чрез която се отменя принципа за постепенна реакция (“ метода на трите удара“) от всички страни ни нападат големи звукозаписни компании, които се опитват да наложат приемането на предложенията, унищожаващи свободите, дори и при положение, че им липсва разумна икономическа обосновка и без да се взема под внимание развитието на цифровия свят.“
Гай Боно е особено притеснен от изменението, предложено от г-н М. Мавроматис, което предвижда узаконяване на шпионския софтуер на големите компании. Чрез това изменение се предлага ограничение на дефиницията за шпионски софтуер, предвидено в глава 34 от рамковата директива, до програми, които регистрират „законните” действия на потребителите по „незаконен” начин и/или повреждат оборудването на потребителя в полза на трети страни (шпионски програми). Което означава, че програма, която регистрира „незаконни” действия, или поврежда оборудването на потребителя, не се смята за „сериозна заплаха за личния живот.”
Според социалиста от Европейския парламент: „Предвиденото от Оруел в „1984” се превръща в реалност: някой иска да знае всичко за теб, преследва те, шпионира всичко, което правиш и контролира поведението ти. Единствената разлика е, че диктаторът не е политик, а голяма мултинационална група!”
Гай Боно се противопоставя и на редица изменения, които имат за цел въвеждането на „постепенната реакция” и да криминализират потребителите. Както той самият казва: „Трябва да се прави разлика между обикновеното нарушение и сериозното престъпление, което засяга обществения ред и сигурността. Обменът на музика не е същото като разпространение на педофилски снимки или расистки материали!
Във всеки случай, не може да се налага ограничение на свободите на Интернет потребителите без предварително решение на съдебните власти, които са, бих искал да Ви напомня, главните пазители на свободите“, добави членът на Европейския парламент, като по този начин отрече идеята за автоматично наказание.
<strong>„Тези репресивни мерки се диктуват от компании, които не са успели да приспособят бизнес моделите си към нуждите на информационното общество”, </strong>подчерта Боно. „В момента сме изправени пред задачата да намерим баланса между възможностите за достъп до културни дейности и материали, културното разнообразие и подходящите компенсации за притежателите на авторски права, а не да превръщаме милиони потребители в престъпници. Потребителите не трябва да се превръщат в изкупителна жертва; компенсацията на артистите трябва да се подсигурява от тези, които наистина печелят от свалянето на музика от Интернет, а именно доставчиците!“
И в заключение: „Трябва да се съобразяваме с времената, в които живеем. Забраняването никога не е решение.”
Като част от подготовката за френското председателство на ЕС, Гай Боно ще се срещне с г-жа Албанел, френския Министър на културата в понеделник, 26 май.
Моля, абонирайте се за нашия бюлетин без спам 💚
Comments