Варна: Доставчиците не са съгласни с наредбата

Следенето на всички контакти в мрежата изисква твърде голям ресурс, с който на този етап интернет-доставчиците у нас не разполагат. Така варненски провайдъри коментираха намеренията на полицията да събира данни за всички участници в интернет. Припомняме, че според съвместна наредба на вътрешното министерство и на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, полицията ще събира данни за времето, в което потребителят е седял в мрежата, за изпращача и за получателя на всяко едно съобщение, както и за началото и за края на разговорите в мрежата.

Службата за оперативно-техническа информация към вътрешното ведомство ще може да следи в реално време действията ни в интернет, а така също и разговорите ни по фиксиран или мобилен телефон. Наредбата гласи, че всички телефонни оператори и интернет доставчици са длъжни да осигурят на МВР пасивен технически достъп до съхраняваните данни. Виртуалното следене ще започне в средата на март идната година, предвижда наредбата.

Управителите на големите интернет-доставчици във Варна обаче са категорични, че специализираните служби към МВР нямат необходимия ресурс за постоянно следене в мрежата. Никой от операторите не притежава необходимата за това техника, а за 90 % от тях е непосилно да направят такава инвестиция, коментира управителят на “Интербилд” Анжело Георгиев. Той посочи, че за да се реализира тази идея са необходими милиони евро, с които МВР едва ли разполага.

Другият проблем, според Георгиев, е ограничената база, която не позволява да се съхраняват всички контакти във времето. Зад мнението на Анжело Георгиев застана и Иван Дочевски от „Спектър нет“, според който, за да се следи трафикът в мрежата, е необходима много мощна техника, с каквато никой в момента не разполага. Всички лицензирани оператори са задължени да осигуряват достъп до данните, по закон, само че там е записано, че те трябва да се съхраняват за определен период от време, а не за постоянно, каза още Дочевски.

Колкото е по-голям операторът, толкова по-трудно ще му бъде да запази качеството на услугата и едновременно да може да следи всичко, което се случва, посочи управителят на “Варна нет” Живко Янов и допълни, че трябва да бъде ясно регламентирано кои данни са лични и дали могат да бъдат предоставяни. Трябва да е ясно и кои институции могат да извършват следене на контактите в интернет.

Тоталното следене в мрежата ще ни превърне в милиционерска държава, коментира друг интернет доставчик, пожелал анонимност.

Днес Плюс 

Абонирайте се за нашия бюлетин. (Без спам)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *