За да можем ефективно да променим позицията на България, трябва да изразим мнението си до 18. септември, за да може МВР да има техническо време за промяна при добро желание.
–
На 10 октомври България трябва да сподели позицията си по предложението наречено “чат контрол”, което се опитва да реши сложен проблем за защита на децата от посегателства в Интернет чрез неефективни мерки от които прозират други намерения.
Заедно с доброто желание за защита на децата в Интернет, се предлагат текстове, които биха довели до спиране на шифрирането от край-до-край, което би имало огромни последици върху всеки използващ Интернет:
- Нарушаване на тайната на електронната кореспонденция – залага се начин за прекъсване на сигурната комуникация на личните съобщения в програмите за размяна на такива и генерално в Интернет.
- Нарушаване на тайната на източника при журналистиката – когато няма сигурна комуникация – няма и доверие между страните
- Нарушаване на неприкосновеността на документите, които складираме в облачни услуги – когато има начин да се прекъсне шифрованата връзка, има и начин да се позволи достъп до такива документи.
- Нарушаване на фирмените и военните тайни – колко от тях се разменят през шифровани канали?
- Нарушаване на основни права, заложени в хартите на ООН и ЕС.
- И не на последно място, нарушаване на правата на жертвите на сексуално насилие, които тази мярка се опитва да защити – поверителните канали за комуникация за помощ ще бъдат разрушени.
Позицията на България към момента в “ЗА” подкрепа на предложението, което става ясно от запитване на “Електронна Граница България” към МВР.
Във времена когато правителство няма, такива решения могат да бъдат игнорирани. Като общество имаме глас и трябва да си го изразим – всеки във своята област преди 18. Септември. : споделяйте в социалните мрежи, пишете на МВР, пишете на хора и организации, които биха могли да вдигнат шум. Бъдете креативни!
Електронна граница България, заедно с други организации от всяка европейска страна предлагат ефективни и работещи мерки за защитата на децата, а и всеки друг от посегателства в Интернет.
Ако бъдем активни като общество и отхвърлим това предложение, чрез промяна на позицията на МВР, можем да започнем диалог, който да доведе до решение на проблема, а не вратички за тотално наблюдение.
Наблюдението, недоверието и страха постепенно превръщат обществото ни в един цял некритикуващ консуматор, който “няма какво да крие” – в отчаян опит за постигане на тотална сигурност – е готов да отстъпи свободите си.
Нека да не стигаме до такава крайност!
Какво можете да направите?
0: Споделете с приятели и познати какво е шифроването и защо да го пазим
Препратка:
защо трябва да пазим шифроването от край до край
Картичка:
/Изображение Kристина Тодорова/
1: Споделете с приятели и познати информацията
Всеки, който ползва Whatsapp. Signal, Viber, и други такива услуги ще е потърпевш от тази регулация.
Всеки пазаруващ в Интернет или съхраняващ документи в облачни услуги може да е потърпевш.
- (за хора, които знаят малко технически език) какво точно е чат контрол на разбираем език
- (за всички) Апелът към МВР с повече данни и предложения за мерки.
- (за експерти) Всички документи по предложенията с история.
2: Дайте ни идеи как да стигнем до повече хора.
С бюджета, който имахме (вижте по-долу) стигнахме до много малка част от хората. Може би правим нещо грешно. Ако можете да помогнете да достигнем до повече хора, пишете ни на team@ef-bg.org
3: Пишете на хора, които биха могли да обърнат позицията на България от – твърдо „За“ нарушаване на правата на 87% от българските граждани ползващи електронни услуги, в „против“, за да можем да имаме дебат по въпроса, как да защитим ефективно децата онлайн.
Това може да са познати депутати, хора работещи в политическата част на МВР, евро-депутати, хора с доверие в обществото, които биха могли да помогнат.
Какво направихме?
- Внесохме апела чрез Системата за Сигурно Електронно Връчване до МВР, МВнР и МС – трите администрации, които могат да стартират такова преразглеждане. Имаме и входящи номера, чрез които може да изискаме повече информация.
- Внесохме апела и по електронна поща с цифров подпис, защото някой институции работят и така.
- Имахме малка, но силна кампания чрез медии, за която имахме бюджет от 2000 лева (лични средства). Ето отзвук от нея.
- Писахме на хора, които с тяхното мнение биха могли да дадат повече гласност на проблема.
- Обяснихме на лесен за разбиране език, защо трябва да пазим шифроването от край до край и на разбираем език какво точно е чат контрол
Какво още ще направим?
- Ще изискаме информация по ЗДОИ какво се случва с нашите запитвания, защото все още нямаме отговор: готово (1725872987-09.09.2024)
- Ще пишем на още повече хора, включително и на новоизбраните евродепутати, защото от тях също зависи бъдешето на правата за които се борим
- Що поискаме подкрепа от политически субекти. (в процес)
- Ще искаме помощ от вас, които четете това! (готово)
- Ще пишем на асоциации на журналисти, които ще са пряко засегнати от мярката, тъй като няма да може да комуникират със източниците си по сигурен начин, който да не е компроментиран. (готово: изпратено до АЕЖБ и СБЖ)
- (в процес: Асоциация за ел.търговия, асоциация за реклама, BASSCOM, BAIT)Ще пишем на бизнес асоциации, защото това касае приходите от бизнес дейност и доверието в услугите им. (в процес: Асоциация за ел.търговия, асоциация за реклама, BASSCOM, BAIT)
- Ще поискаме позиция от Министерство на отбраната, която ще е потърпевш, ако този регламент се предвижи по-нататък. (готово чрез ССЕВ)
Photo by Neil Thomas on Unsplash
Моля, абонирайте се за нашия бюлетин без спам 💚
Защо ли ми напомня за фашисткия „Закон за защита на държавата“ ?
По времето на управлението на ПП нямаше ли подобно предложение за такъв закон?
Личната кореспонденция трябва да остане лична. Завинаги.
Личната кореспонденция трябва да остане лична. В противен случай, следващата стъпка е цензура и на личната комуникация, както в социалните мрежи (помните ли последната пандемия?). Възможностите за злоупотреба са безброй.
#chatcontrol #digitalslavery