Искаше ни се да обясним какво е шифроването от край до край в повечето случаи на не толкова технически език, за да може всеки да разбере какво право вече няма да имаме, след гласуването на промените срещу които се борим.
Петя и Митко
Петя и Митко се обичат. Живеят на различни краища на България и активно си разменят снимки, съобщения, видеа и каквото им харесва, защото това е право на всеки – да кореспондира с други хора.
За да се защити тази комуникация от възможността всеки друг волно или неволно да разбере какво те си говорят е създаден прост механизъм.
- Петя споделя на Митко своя тайна дума, а Мито на Петя – своята. Това става автоматично когато те използват чат приложение.
- Когато Петя пише на Митко, приложението което тя използва шифрова (маскира) цялото съобщение и то може да се отвори единствено Митко
- Това се случва и когато Митко пише на Петя!
- Само Митко и Петя могат да видят съобщенията си. За другите те биха изглеждали така „Pk234vamNEH2“
- Те двамата имат право на тайна на кореспонденцията, което е основно право дори и в Конституцията на България.
- Те двамата имат право на това да бъдат самите себе си!
Петя и Митко и Лошия Полицай
Евроинституциитеискат да гласуват документ, задължаващ чат доставчиците да виждат какво си говорят Петя и Митко и ако те решат да си разменят снимки, да ги „прегледат“ чрез сложна програма и хора, за да видят дали там няма “сексуално посегателство срещу деца“.
За да се случи това, чат доставчиците трябва да направят възможно спирането на шифроването за Петя и Митко и да изпратят всяка тяхна снимка на специална програма за одобрение (Лошия Полицай). Чак тогава, те ще могат да си получат снимките.
В същото време всеки, който знае как, ще може да види какво си говорят Петя и Митко, защото шифрирането ще е спряно.
Нека си гледат?
„Но какво от това“, биха казали повечето хора, нека си гледат.
- Представете си ваше видео или снимка да изтече в Интернет.
- Представете си да няма свободна журналистика, защото тайната на източника не е защитена.
- Представете си жертви на насилие да не могат да комуникират сигурно със адвокати или консултанти.
- Представете си вашата бизнес тайна от която зависите да бъде разкрита.
- Представете си военна тайна да бъде разкрита.
- Представете си някой да знае каквo мислите и да може да ви контролира. (Не ви ли се е случвало да говорите за нещо с някого по не ширфирана връзка и след това да видите къп реклами за същото нещо?)
- Представете си да отидите на интервю за работа и да ви кажат – преди три дена сте „говорили лоши неща“ за нас на жена си!
- Представете си да ви вдигнат гражданската осигуровка или направо да ви глобят, защото сте се похвалили на гаджето си, че сте карали с 200 километра.
- Представете си да има камера, която постоянно да ви следи
Дори и да „няма какво да криете“, не винаги хората, които ще събират данни за вас, няма какво да направят с тях.
Поверителността е важна, защото ни позволява да бъдем такива, каквито искаме, без да се страхуваме от осъждане, критика или срам от другите. Ако някой знае всичко за вас, той може да контролира начина, по който се отнася към вас, и възможностите, с които разполага, за да окаже влияние върху живота ви (добро или лошо).
Всички ние трябва да бъдем активни по отношение на защитата на личния си живот, защото ако не предприемем мерки, тогава други ще ги предприемат вместо нас – често без наше знание или съгласие.
Аргументът„нямам какво да крия“ е мързеливо оправдание за това, че не проявявате активност по отношение на данните си. Време е да спрете да го казвате и да започнете да предприемате стъпки за защита на себе си онлайн.
Разбирането на материята в тази статия и подписването на апела ни за спиране на лошите практики са една добра първа стъпка!
Абонирайте се за нашия бюлетин. (Без спам)