Какво е свободен софтуер

Свободен софтуер е термин, който се използва за компютърни програми, авторите на които дават на потребителя правото да ги изпълнява, копира, изучава, променя и подобрява.

За да бъде свободен един софтуер, лицензът му трябва да гарантира следните четири основни свободи на потребителя:

  • Свобода да използва програмата за всякакви нужди. (”свобода 0″)
  • Свобода да изучава начина на работа на програмата и да я променя за собствени нужди. (”свобода 1″)
  • Свобода да разпространява програмата. (”свобода 2″)
  • Свобода да променя програмата и да публикува променената версия. (”свобода 3″)

 

За да бъдат осигурени свободи 1 и 3 е необходим достъп до изходния код на програмата.

За една компютърна програма казваме, че е свободна (свободен софтуер), когато потребителят получава тези четири свободи заедно с програмата.

Подобни свободи, но предназначени за документация и друга форма на знания, се дават от GNU Free Documentation License (GNU FDL). Материалите в тази енциклопедия са публикувани при условията на GNU FDL.

През 1984 г. Ричард Столман основава ГНУ-проекта. ГНУ-проектът има за цел да разработи завършена операционна система, основаваща се на свободен софтуер. ГНУ-проектът разпространява своя софтуер съгласно условията на знаменитата ГНУ-лицензия. Тя не само предоставя тези четири свободи, но и ги защитава. Поради това тя е и най-използваната лицензия за свободен софтуер днес. Има и други лицензии, които предоставят тези четири свободи, сред които трябва да споменем лицензията на FreeBSD. Основната разлика между нея и GNU GPL е това, че тя само предоставя горните четири свободи, но не се стреми да ги защитава.

Абонирайте се за нашия бюлетин. (Без спам)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *