Не сме го казали ние, а TechCrunch.

В статията се споменава как Китай, наблюдава критични комуникации в САЩ благодарение на един подобен закон приет преди 30 години и алармира, че „чат контрол“ ще даде възможност за наблюдение на когото и каквото и да е в Европа.

Решението на 30–годишния проблем е повече и по-силно шифроване, а „чат контрол“ работи точно в обратна посока. Прочетете и този материал за подробности.

Защо обаче повечето държави силно лобират за „чат контрол“, с явното извинение, че е за правата на децата?

Ако беше за техните права, то първо биха се консултирали с агенциите за закрила на децата и второ биха се вслушали в стотиците аргументи на експертите, които логично обясняват какво са проблемите на този законодателен пакет.

Когато силовите органи, като МВР вземат решения по такива проблеми, едва ли можем да очакваме, че биха разумно обсъждали възможността да не превръщат всеки телефон в устройство за почти безконтролно наблюдение (според текстовете на последното предложение) и в създаване на начин за спиране на технологиите използвани за защита на комуникациите.

Обществото трябва да реагира, обаче то мълчи! А защо?


„Задна вратичка“ е „характеристика или дефект на компютърна система, който позволява скрит неоторизиран достъп до данни.“


Photo by Claudio Schwarz on Unsplash

Моля, абонирайте се за нашия бюлетин без спам 💚

Categorized in:

Понякога личните средства, които заделяме за кампании за достигане до повече хора не стигат. Ако желаете да ни подкрепите прозрачно, можете да го направите от тук.